altcointurk.com logo

4- Libra Formasyonu

Aşağıdaki görselde Libra Formasyonunu görmekteyiz. İlk iki hareketin renginin gri olduğuna dikkat edelim. Bunun sebebi bu iki hareket yukarı hareket (yeşil) de olabilir, aşağı hareket (kırmızı) da olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aşağıda gösterilen yeşil hareketin grafikte tespit edilmesi ve onu ters kıran (AB) hareketin gerçekleşmiş olmasıdır.

Bu şartlar sağlandığında Libra Formasyonu için işleme giriş yerimizin tespitindeki kurallar şöyle sıralanabilir;

  • Son impulse’a çekeceğimiz fibonacci’nin %78.6 retracement seviyesi ilk omuzu oluşturan bölgeden (mavi kesik çizgili bölge) daha aşağıda ise %78.6 dan koşulsuz işleme girilir.
  • İlk omuzu oluşturan bölge (mavi kesik çizgili bölge) %78.6 retracement seviyesinden daha aşağıda ise işleme giriş için bu nokta tercih edilir.libra formasyonu Libra Formasyonu image 14
  • Hedeflerimiz; trendi kıran hareketin sonlandığı yerdeki mumun kapanış seviyesi (fitil değil) ve çektiğimiz fibonaccinin %127.2 extension seviyesidir.
  • Stopumuz; tepenin zirvesinin biraz üzeridir.Dipte oluşan Libra formasyonunda da aynı kurallar geçerlidir.

Aşağıdaki örnekte %78.6 retracement seviyesi daha yukarıda kalmakta. Bu sebeple işleme giriş yeri olarak sol omuz bölgesini tercih ediyoruz.

libra formasyonu Libra Formasyonu image 13

Aşağıdaki örnekte turuncu mumun sadece fitil olarak trend altına sarktığına dikkat edelim. Libra için yeterlidir.

libra formasyonu Libra Formasyonu image 10

Aşağıdaki örnekte işleme giriş yeri soldaki omuz bölgesi daha aşağıda olduğu için bu bölgeden olmalıdır. Fakat dikkat edecek olursak kâr-zarar oranı işleme giriş için yeterli değildir.Bu tip bir formasyon yakaladığımızda işleme girmiyoruz.

libra formasyonu Libra Formasyonu image 11

Aşağıdaki örnekte her iki libra oluşumu da geçerlidir. AB hareketinin ve öncesindeki hareketin impulsive olması yeter şarttır.

libra formasyonu Libra Formasyonu image 12