altcointurk_dark_note

FİBONACCİ ARAÇLARI

FİBONACCİ ARAÇLARI

 

Fibonacci Retracement
Impulsive hareketlerin sağlıklı düzeltme seviyelerini (Yandaki görsel üzerinde yeşil ile boyalı alan) bulmak için kullanılmaktadır.

Aşağıdaki seviyeler kullanılır;

0  /  0.382  /  0.5  /  0.618  /  0.786  /  0.886  /  1

Tradingview sitesinde ve analiz için kullanılan diğer platformlarda “Fibonacci Düzeltmesi” aracı olarak adlandırılmaktadır.

Trende çekilen fibonaccinin düzeltme seviyeleri destek ve direnç noktalarıdır. Başka bir deyişle yukarı trendde düzeltme hareketinin destekleri, aşağı trendde düzeltme hareketinin dirençleridir.

Fibonacci her zaman soldan sağa doğru çekilmelidir.

 

Fibonacci Extension
Fibonacci ExtensionImpulsive hareketlerin düzeltme hareketini yaptıktan sonra hangi seviyeye kadar gidebileceğini bulmak için kullanılmaktadır.   Fibonacci Düzeltmesi aracı kullanılmaktadır. BC düzeltme boyunun extension seviyelerine herhangi bir etkisi yoktur.

Aşağıdaki seviyeler kullanılır;

1.272  /  1.414  /  1.618

Yandaki grafikte kırmızı ile boyalı alan AB hareketinin Extension seviyeleridir.

Trende çekilen fibonaccinin extension seviyeleri destek ve direnç noktalarıdır. Başka bir deyişle yukarı trendde belirlenmek istenen genişleme hareketinin dirençleri, aşağı trendde genişleme hareketinin destekleridir.

Fibonacci her zaman soldan sağa doğru çekilmelidir.

Fibonacci Expansion
Fibonacci ExpansionImpulsive hareketlerin düzeltme hareketini yaptıktan sonra düzeltme boyunu hesaba katarak hangi seviyeye kadar gidebileceğini bulmak için kullanılmaktadır.  Trend Temelli Fibonacci aracı kullanılmaktadır.

0.618  /  1 /  1.618 seviyeleri kullanılır.

Ölçüm işlemi iki adımda gerçekleştirilir. A noktasından B noktasına çekilen araç C noktasına devam ettirilir. Yandaki grafikte kırmızı ile boyalı alan AB hareketinin Expansion seviyeleridir.

Trende çekilen fibonaccinin Expansion seviyeleri destek ve direnç noktalarıdır. Başka bir deyişle yukarı trendde belirlenmek istenen genişleme hareketinin dirençleri, aşağı trendde genişleme hareketinin destekleridir.

0.618 seviyesi BC içerisinde kalıyorsa dikkate alınmamalıdır. 1 seviyesine göre işlem yapılmalıdır.

Fibonacci Inversion
Fibonacci ExpansionFiyat AB hareketini yapıyor ve akabinde BC düzeltmesini tamamlıyor. Devamında CD hareketini yaptıktan sonra C noktasını kırıyor ve trendin dönmesine sebep oluyor. Bu noktada fibonacci Inversion devreye girer. Trendi tersine kıran hareketin nereye kadar gidebileceğini ölçmek için fibonacci inversion seviyelerini kullanıyoruz.

Ölçüm için Fibonacci Düzeltmesi aracını kullanıyoruz. Şu  seviyeler dikkate alınır; 1.272  /  1.414  /  1.618

Yandaki grafikte yeşil ile boyalı alan CD hareketinin beklenen Inversion seviyeleridir.

Trende çekilen fibonaccinin inversion seviyeleri soldaki grafikte düşüş hareketinin destek noktalarıdır. Grafiği ters çevirdiğimizi düşünelim, düşüş hareketi ile senaryomuz gerçekleşseydi son hareket yükseliş olarak gerçekleşecekti. Bu durumda ise inversion seviyeleri direnç olarak çalışacaklardı.

 

 

Fibonacci Projection
Fibonacci ProjectionFiyat AB hareketini yapıyor ve akabinde BC düzeltmesini tamamlıyor. Devamında CD hareketini yaptıktan sonra yeni düzeltme hareketinin BC boyu kadar olmasını bekliyoruz. Bu senaryoda oluşacak düzeltme boyunu ölçmek için fibonacci projection seviyelerini kullanıyoruz.

Ölçüm için Trend Temelli Fibonacci aracını kullanıyoruz.

Dikkate alınması gereken seviye 1 seviyesidir.

Ölçüm işlemi iki adımda gerçekleştirilir. B noktasından C noktasına çekilen araç D noktasına devam ettirilir. Yandaki grafikte 1 seviyesi BC hareketinin Projection seviyesidir.

Önemli Not: Her düzeltme boyu aynı olacak diye genel bir kural yoktur. Projection çeşitli analizleri desteklemek için kullanılabilir.

 

Yorum Yap

HTML CODE: